  • Mfr # HCI31120375GNUSA-005BX
  • Zoro # G1801125
Key Features
External Hex Drive
Fastener Length
3 3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HCI31120375GNUSA-005BX
Fastener Length
3 3/4 in
Thread Length
2 in
Minimum Thread Length
2 in
Grip Size
1 3/4 in
Drive
External Hex
Structural Bolt Type
Structural Bolt with Nut
Includes
Heavy Nut
Pack Size
Small Pack
Tensile Strength
120,000 psi
Includes Nut
Yes
Thread Fit
2A
Description
Inch, Structural Bolt, Steel, Material Grade A325 Type 1, Fastener Finish Hot Dipped Galvanized, Dia./Thread Size 1 1/8 In.-7, Fastener Length 3 3/4 in, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Industry Standards ASTM A325 Type 1, Thread Length 2 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Head Dia. 1 13/16 in, Head Height 11/16 in, Tensile Strength (PSI) 105,000 psi, Rockwell Hardness HRC25, Includes Heavy Nut, Package Quantity 5