  • Mfr # HCI31120550GNUSA-090BX
  • Zoro # G2134119
Key Features
Hex Drive
Fastener Length
5 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HCI31120550GNUSA-090BX
Fastener Length
5 1/2 in
Thread Length
2 in
Head Height
Minimum Thread Length
2 in
Grip Size
3 1/2 in
Drive
Hex
Coarse
Includes
Heavy Hex Nut
Structural Bolt Type
Structural Bolt with Nut
Thread Fit
2A
Pack Size
Bulk Pack
Includes Nut
Yes
Tensile Strength
120,000 psi
Description
Inch, Structural Bolt, Steel, Material Grade A325 Type 1, Fastener Finish Galvanized, Dia./Thread Size 1 1/8 In.-7, Fastener Length 5 1/2 in, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Industry Standards ASTM A325 Type 1, Thread Length 2 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Head Dia. 1 13/16 in, Head Height 11/16 in, Tensile Strength (PSI) 120,000 psi, Rockwell Hardness HRC25, Includes Heavy Hex Nut, Package Quantity 90