  • Mfr # HCI31120550GUSA-090BX
  • Zoro # G2136806
See details
Key Features
External Hex Drive
Fastener Length
5 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HCI31120550GUSA-090BX
Fastener Length
5 1/2 in
Thread Length
2 in
Minimum Thread Length
2 in
Grip Size
3 1/2 in
Drive
External Hex
Includes Nut
No
Tensile Strength
120,000 psi
Pack Size
Bulk Pack
Thread Fit
2A
Description
Inch, Structural Bolt, Steel, Material Grade A325 Type 1, Fastener Finish Galvanized, Dia./Thread Size 1 1/8 In.-7, Fastener Length 5 1/2 in, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Industry Standards ASTM A325 Type 1, Thread Length 2 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Head Dia. 1 13/16 in, Head Height 11/16 in, Tensile Strength (PSI) 120,000 psi, Rockwell Hardness HRC25, Package Quantity 90