  • Mfr # HCI31120600GUSA-085BX
  • Zoro # G2136797
See details
Key Features
External Hex Drive
Grade A325 Material Grade/Class
System of Measurement
Inch
Thread Size
1-1/8"-7
Fastener Length
6 in
Head Width
1 13/16 in
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HCI31120600GUSA-085BX
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
1-1/8"-7
Fastener Length
6 in
Head Width
1 13/16 in
Head Height
Thread Length
2 in
Minimum Thread Length
2 in
Head Diameter
Grip Size
4 in
Details
System of Measurement
Inch
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Grade A325
Material
Steel
Finish
Hot Dipped Galvanized
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
ASME B18.2.6 ASTM A325, ASME B18.2.6 ASTM F3125
Item
Structural Bolt
Rockwell Hardness
HRC25
Thread Type
Coarse
Structural Bolt Type
Structural Bolt
Globally Sourced
Made in USA*
Dimensional Standards
ASME B18.2.6
Pack Size
Bulk Pack
Head Style
Heavy Hex
Tensile Strength
120,000 psi
Material Quality Standard
ASTM A325, ASTM F3125
Thread Fit
2A
Includes Nut
No
Manufacturer Location
Made in USA*
Material Quality Standards
ASTM A325, ASTM F3125
Description
Inch, Structural Bolt, Steel, Material Grade A325 Type 1, Fastener Finish Galvanized, Dia./Thread Size 1 1/8 In.-7, Fastener Length 6 in, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Industry Standards ASTM A325 Type 1, Thread Length 2 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Head Dia. 1 13/16 in, Head Height 11/16 in, Tensile Strength (PSI) 120,000 psi, Rockwell Hardness HRC25, Package Quantity 85