  • Mfr # HCI31120750GNUSA-070BX
  • Zoro # G2134049
Key Features
Hex Drive
Fastener Length
7 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HCI31120750GNUSA-070BX
Fastener Length
7 1/2 in
Thread Length
2 in
Grip Size
5 1/2 in
Minimum Thread Length
2 in
Drive
Hex
HRC25
Includes
Heavy Hex Nut
Structural Bolt Type
Structural Bolt with Nut
Includes Nut
Yes
Thread Fit
2A
Tensile Strength
120,000 psi
Description
Inch, Structural Bolt, Steel, Material Grade A325 Type 1, Fastener Finish Galvanized, Dia./Thread Size 1 1/8 In.-7, Fastener Length 7 1/2 in, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Industry Standards ASTM A325 Type 1, Thread Length 2 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Head Dia. 1 13/16 in, Head Height 11/16 in, Tensile Strength (PSI) 120,000 psi, Rockwell Hardness HRC25, Includes Heavy Hex Nut, Package Quantity 70