  • Mfr # HCI31120950GUSA-005BX
  • Zoro # G2277782
Free Shipping & Returns
Fastener Length
9 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HCI31120950GUSA-005BX
Fastener Length
9 1/2 in
Thread Length
2 in
Minimum Thread Length
2 in
Grip Size
7 1/2 in
Tensile Strength
120,000 psi
Thread Fit
2A
Pack Size
Small Pack
Description
Inch, Structural Bolt, Steel, Material Grade A325 Type 1, Fastener Finish Hot Dipped Galvanized, Dia./Thread Size 1 1/8 In.-7, Fastener Length 9 1/2 in, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Industry Standards ASTM A325 Type 1, Thread Length 2 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Head Dia. 1 13/16 in, Head Height 11/16 in, Tensile Strength (PSI) 105,000 psi, Rockwell Hardness HRC25, Package Quantity 5