  • Mfr # HCI31120375USA-005BX
  • Zoro # G1444177
Key Features
External Hex Drive
Fastener Length
3 3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HCI31120375USA-005BX
Fastener Length
3 3/4 in
Thread Length
2 in
Head Height
Minimum Thread Length
2 in
Grip Size
1 3/4 in
Drive
External Hex
Finish
Plain
Tensile Strength
120,000 psi
Pack Size
Small Pack
Includes Nut
No
Thread Fit
2A
Description
Inch, Structural Bolt, Steel, Material Grade A325 Type 1, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size 1 1/8 In.-7, Fastener Length 3 3/4 in, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Industry Standards ASTM A325 Type 1, Thread Length 2 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Head Dia. 1 13/16 in, Head Height 11/16 in, Tensile Strength (PSI) 105,000 psi, Rockwell Hardness HRC25, Package Quantity 5