  • Zoro # G2600333
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
Cast Nylon
Plastic Thickness
4.000"
Plastic Width
12"
Plastic Length
12"
Plastic Color
Green
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1ERK1
Zoro #
G2600333
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Plastic Thickness
4.000"
Plastic Width
12"
Plastic Length
12"
Length Tolerance
+/-0.250 in
Width Tolerance
+/-0.25 in
Thickness
4.000"
Length
12"
Width
12"
Plastic Width Tolerance
+/-0.25 in
Plastic Length Tolerance
+/-0.250 in
Nominal Size
12 in W x 12 in L
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
Cast Nylon
Plastic Color
Green
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Min. Temp. (F)
32 Degrees F
Color
Thickness Tolerance
+/-10%
Operating Temp. Range
32 Degrees to 200 Degrees F
Material Color Family
Tensile Strength
9,900 psi
Plastic Grouping
Sheet Stock
Material Type
Lubricated Industrial Grade
Plastic Properties
Oil Resistant, Wear Material
Material
Nylon
Water Absorption
0.3 %
Tensile Strength Rating
Good
Maximum Temperature
185 Degrees F
Plastic Hardness
Rockwell M85
Plastic Thickness Tolerance
+/-10%
Temperature Range
32 Degrees to 220 Degrees F
Minimum Temperature
-40 Degrees F
UV Resistant
No
Shape
Square
Water Absorption Rating
Poor
Friction Coefficient
0.14
Grade
Oil-Filled
Plastic Clarity
Opaque
Corrosion and Chemical Resistance
Fair
Wear Factor
Excellent
Machinability
90 %
Plastic Hardness Rating
Hard
Impact Strength Rating
Poor
Friction Rating
Very Slippery
Impact Strength
1 ft-lb/in
Minimum Adhesive Temperature
72 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
180 Degrees F
Plastic Density
1.13 g/cc
Standards
ASTM D 4066, ASTM D5989, USDA 3-A Sanitary 10-17
UV-Resistant
Not UV-Resistant
Rockwell Hardness
85 HRM
Product Type
Plastic Sheet
Fabrication
Cast
Scratch-Resistant
Scratch-Resistant
Product Form
Sheet
FDA Compliance
21 CFR 177.15
Light Transmission
75 %
Dielectric Strength
600 V/mil
Coefficient of Thermal Expansion
5.5 x 10^-5 in/in/ Degrees F
Wear Rate
1.20 x 10^-6 cu mm/N-m
Flexural Modulus
350,000 psi
Filler Material
Oil
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Shore Hardness
80 Shore D
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Elongation
35 %
Description
Nylon Sheet, Nylon, Grade Oil-Filled, Plastic Length 12 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 4 in, Green, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 9,900 psi, Impact Strength 1 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.14, Water Absorption 0.3 Percent, Temperature Range 32 Degrees to 220 Degrees F, Plastic Density 1.13 g/cc, Plastic Hardness Rockwell M85