  • Mfr # PS-EPVC-GN-6MMX48X96
  • Zoro # G808839113
/ea
See details
Key Features
Plastic Thickness
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PS-EPVC-GN-6MMX48X96
Plastic Thickness
6 mm
Plastic Length
8 ft
Nominal Size
48 in W x 96 in L
Color
Green
Tensile Strength
2,250 psi
Shape
Rectangle
Standards
ASTM 1784-11, ASTM E-84, UL 94 V-0
Weight
23.18 lb
Description
FPVC Sheet, FPVC, Grade Digital Print, Plastic Length 8 ft, Plastic Width 4 ft, Plastic Thickness 6 mm, Green, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 2,250 psi, Impact Strength 0.69 ft.lb/in, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption Not Rated, Temperature Range 168 Degrees F, Plastic Density 0.021 lb/cu in, Plastic Hardness 55D