  • Mfr # CPS-PP-GN-4MMX24X48
  • Zoro # G408838974
Plastic Thickness
4 mm
Tensile Strength
4,000 psi
Nominal Size
24 in W x 48 in L
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CPS-PP-GN-4MMX24X48
Plastic Thickness
4 mm
Plastic Width
24 in
Plastic Length
4 ft
Nominal Size
24 in W x 48 in L
Color
Green
Tensile Strength
4,000 psi
Shape
Rectangle
Weight
6 lb
Description
Polypropylene Sheet, Polypropylene, Grade Digital Print, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 4 mm, Green, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 4,000 psi, Impact Strength Not Rated, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption Not Rated, Temperature Range 320 Degrees F, Plastic Density 0.033 lb/cu in, Plastic Hardness Not Rated