  • Mfr # M39710.080.0050
  • Zoro # G3419151
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39710.080.0050
Pin Dia.
8 mm
Overall Length
50 mm
Pin Diameter
8 mm
Large End Diameter
8.96 mm
Shank Length
50 mm
Small End Diameter
8 mm
Item
Grooved Pin,8mm dia,50mm L,PK10
Description
Grooved Pin,8mm dia,50mm L,PK10, System of Measurement Metric, Pin Diameter 8 mm, Large End Diameter 8.96 mm, Small End Diameter 8 mm, Shank Length 50 mm, Pin Type Type A, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Standards DIN 1471, Product Type Grooved Pin, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 10