  • Mfr # U39710.025.0150
  • Zoro # G1415522
Key Features
Pin Item
Grooved Taper Pin
System of Measurement
Inch
Grooved Pin Type
Type A
Basic Material
Free Cutting Steel
Fastener Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U39710.025.0150
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Dia.
1/4 in
Overall Length
1 1/2 in
Large End Dia. Tolerance
+/-0.0025 in
Large End Dia.
0.263 in
Small End Dia.
0.25 in
Length Tolerance
Small End Dia. Tolerance
Large End Diameter
0.262 in
Small End Diameter Tolerance
Small End Diameter
0.25 in
Pin Diameter
1/4 in
Large End Diameter Tolerance
Shank Length Tolerance
+/-0.01 in
Shank Length
1 1/2 in
Details
Pin Item
Grooved Taper Pin
System of Measurement
Inch
Grooved Pin Type
Type A
Basic Material
Free Cutting Steel
Fastener Finish
Zinc Plated
Standards
DIN 1471
Rockwell Hardness
B85
Single Shear Strength (Lbs.)
54,000 lb
Item
Grooved Pin,0.25 in dia,1 1/2 in L,PK10
Single Shear Strength (PSI)
64,000 psi
Type
Finish
Material
Steel
Product Type
Grooved Pin
Pack Size
Small Pack
Pin Type
Manufacturer Location
Globally Sourced
Material Grade/Class
Ungraded
Description
Grooved Pin,0.25 in dia,1 1/2 in L,PK10, System of Measurement Inch, Pin Diameter 1/4 in, Large End Diameter 0.262 in, Small End Diameter 0.25 in, Shank Length 1 1/2 in, Pin Type Type A, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Zinc Plated, Large End Diameter Tolerance +/-0.003 in, Small End Diameter Tolerance +0.000/-0.002 in, Shank Length Tolerance +/-0.01 in, Standards DIN 1471, Product Type Grooved Pin, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced