  • Mfr # M39710.050.0036
  • Zoro # G3419300
Key Features
Pin Item
Grooved Taper Pin
System of Measurement
Metric
Grooved Pin Type
Type A
Basic Material
Free Cutting Steel
Fastener Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M39710.050.0036
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Dia.
5 mm
Overall Length
36 mm
Small End Diameter
5 mm
Shank Length
36 mm
Pin Diameter
5 mm
Large End Diameter
5.69 mm
Number of Sizes
1
Details
Pin Item
Grooved Taper Pin
System of Measurement
Metric
Grooved Pin Type
Type A
Basic Material
Free Cutting Steel
Fastener Finish
Plain
Standards
DIN 1471
Material
Steel
Type
Item
Grooved Pin,5mm dia,36mm L,PK25
Finish
Material Grade/Class
Ungraded
Product Type
Grooved Pin
Manufacturer Location
Globally Sourced
Pack Size
Small Pack
Pin Type
Number of Pieces
1
Description
Grooved Pin,5mm dia,36mm L,PK25, System of Measurement Metric, Pin Diameter 5 mm, Large End Diameter 5.69 mm, Small End Diameter 5 mm, Shank Length 36 mm, Pin Type Type A, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Standards DIN 1471, Product Type Grooved Pin, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 25