  • Mfr # M39710.060.0020
  • Zoro # G3419267
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39710.060.0020
Pin Dia.
6 mm
Overall Length
20 mm
Pin Diameter
6 mm
Shank Length
20 mm
Small End Diameter
6 mm
Large End Diameter
6.37 mm
Item
Grooved Pin,6mm dia,20mm L,PK25
Description
Grooved Pin,6mm dia,20mm L,PK25, System of Measurement Metric, Pin Diameter 6 mm, Large End Diameter 6.37 mm, Small End Diameter 6 mm, Shank Length 20 mm, Pin Type Type A, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Standards DIN 1471, Product Type Grooved Pin, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 25