  • Mfr # M39710.015.0004
  • Zoro # G3419705
Key Features
Pin Item
Grooved Taper Pin
System of Measurement
Metric
Grooved Pin Type
Type A
Basic Material
Free Cutting Steel
Fastener Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M39710.015.0004
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Dia.
1.5 mm
Overall Length
4 mm
Large End Diameter
1.57 mm
Small End Diameter
1.5 mm
Shank Length
4 mm
Pin Diameter
1.5 mm
Number of Sizes
1
Details
Pin Item
Grooved Taper Pin
System of Measurement
Metric
Grooved Pin Type
Type A
Basic Material
Free Cutting Steel
Fastener Finish
Plain
Standards
DIN 1471
Type
Finish
Item
Grooved Pin,1.5mm dia,4mm L,PK50
Material
Steel
Pack Size
Small Pack
Material Grade/Class
Ungraded
Manufacturer Location
Globally Sourced
Pin Type
Product Type
Grooved Pin
Number of Pieces
1
Description
Grooved Pin,1.5mm dia,4mm L,PK50, System of Measurement Metric, Pin Diameter 1.5 mm, Large End Diameter 1.57 mm, Small End Diameter 1.5 mm, Shank Length 4 mm, Pin Type Type A, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Standards DIN 1471, Product Type Grooved Pin, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 50