  • Mfr # M39710.020.0020
  • Zoro # G3419608
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39710.020.0020
Pin Dia.
2 mm
Overall Length
20 mm
Pin Diameter
2 mm
Small End Diameter
2 mm
Large End Diameter
2.39 mm
Shank Length
20 mm
Item
Grooved Pin,2mm dia,20mm L,PK50
Description
Grooved Pin,2mm dia,20mm L,PK50, System of Measurement Metric, Pin Diameter 2 mm, Large End Diameter 2.39 mm, Small End Diameter 2 mm, Shank Length 20 mm, Pin Type Type A, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Standards DIN 1471, Product Type Grooved Pin, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 50