  • Mfr # M39720.020.0012
  • Zoro # G3419048
Key Features
Pin Item
Half Length Grooved Taper Pin
Basic Material
Free Cutting Steel
Fastener Finish
Plain
Pin Dia.
2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39720.020.0012
Dimensions
Pin Dia.
2 mm
Overall Length
12 mm
Pin Diameter
2 mm
Small End Diameter
2 mm
Large End Diameter
2.23 mm
Shank Length
12 mm
Number of Sizes
1
Details
Pin Item
Half Length Grooved Taper Pin
Basic Material
Free Cutting Steel
Standards
DIN 1472
Item
Grooved Pin,2mm dia,12mm L,PK50
Type
Grooved
Pin Type
Type B
Product Type
Grooved Pin
Ungraded
Number of Pieces
1
Description
Grooved Pin,2mm dia,12mm L,PK50, System of Measurement Metric, Pin Diameter 2 mm, Large End Diameter 2.23 mm, Small End Diameter 2 mm, Shank Length 12 mm, Pin Type Type B, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Standards DIN 1472, Product Type Grooved Pin, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 50