  • Mfr # 901050-13-PK25
  • Zoro # G309228126
CAD Available
Key Features
CAD Drawing
Insert Diameter
15.494 mm
Internal Thread Size
M10-1.50
Material
Zinc Alloy
Finish
Plain
Flange Style
Flanged
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
901050-13-PK25
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Insert Diameter
15.494 mm
Internal Thread Size
M10-1.50
Overall Length
13 mm
Drill Bit Size
15/32 in
Drive Size
M10
Minimum Material Thickness
Maximum Hole Diameter
11.913 mm
Details
CAD Available
Yes
Item
Hex Drive Threaded Insert
Material
Zinc Alloy
Finish
Plain
Flange Style
Flanged
Thread Type
Metric Coarse
Installation Method
Hex Key, Drive Tool
Compatible Material
Wood
Features
Broad External Thread
System of Measurement
Metric
Thread Pitch
1.5 mm
Tensile Strength
41,000 psi
Compatible with Manufacturer Model Number
Material Grade/Class
Zamak 3
Thread Direction
Right Hand
Compatible Manufacturer Part Number
9200
Compatible Manufacturer Model Number
9200
For Use With Mfr. Model Number
Compatible with Manufacturer Model No.
Compatible with Mfr. Model No.
For Use with Mfr Model Number
Compatible Pump Manufacturer Part Number
Compatible Mfr. Model Number
Description
Hex Drive Threaded Insert, System of Measurement Metric, Insert Diameter 15.494 mm, Overall Length 13 mm, Internal Thread Size M10-1.50, Thread Direction Right Hand, Thread Type Coarse, Material Zinc Alloy, Material Grade/Class Zamak 3, Finish Plain, Drive Size M10, Drill Bit Size 15/32 in, Compatible Material Wood, Minimum Material Thickness 17 55/64 mm, Maximum Hole Diameter 11.913 mm, Flange Style Flanged, Compatible with Manufacturer Model Number 9200, Features Broad External Thread