  • Mfr # 800610-13-PK1000
  • Zoro # G8304825
Free Shipping & Returns
Key Features
Insert Diameter
11.5 mm
Internal Thread Size
M6-1.00
Material
Zinc Alloy
Finish
Plain
Flange Style
Flush
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
800610-13-PK1000
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Insert Diameter
11.5 mm
Internal Thread Size
M6-1.00
Overall Length
33/64 in
Drill Bit Size
23/64 in
Drive Size
M6
Minimum Material Thickness
25-13/32 mm
Maximum Hole Diameter
9.1186 mm
Details
Item
Hex Drive Threaded Insert
Material
Zinc Alloy
Finish
Plain
Flange Style
Flush
Thread Type
UNC
Installation Method
Hex Key, Drive Tool
Compatible Material
Soft Wood
Compatible Manufacturer Part Number
9000
Compatible with Manufacturer Model Number
Compatible Manufacturer Model Number
9000
Thread Direction
Right Hand
Thread Pitch
1 mm
Features
For Reinforcing Threads in Soft Woods
Drive Type
Socket
Manufacturer Location
Globally Sourced
System of Measurement
Metric
Series
E-Z Hex
Material Grade/Class
Not Graded
For Use With Mfr. Model Number
Compatible with Manufacturer Model No.
Compatible with Mfr. Model No.
For Use with Mfr Model Number
Compatible Pump Manufacturer Part Number
Compatible Mfr. Model Number
Description
Hex Drive Threaded Insert, System of Measurement Metric, Insert Diameter 11.5 mm, Overall Length 13 mm, Internal Thread Size M6-1.00, Thread Direction Right Hand, Thread Type Coarse, Material Zinc Alloy, Material Grade/Class Not Graded, Finish Plain, Drive Size M6, Drill Bit Size 23/64 in, Compatible Material Wood, Minimum Material Thickness 25 13/32 mm, Maximum Hole Diameter 9.1186 mm, Flange Style Flush, Manufacturer Location Globally Sourced, Compatible with Grainger Part Number 4ZU86