  • Mfr # 808125-20-PK500
  • Zoro # G8421524
Free Shipping & Returns
Key Features
Insert Diameter
14.3 mm
Internal Thread Size
M8-1.25
Material
Zinc Alloy
Finish
Plain
Flange Style
Flush
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
808125-20-PK500
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Insert Diameter
14.3 mm
Internal Thread Size
M8-1.25
Overall Length
25/32 in
Drill Bit Size
7/16 in
Drive Size
M8
Minimum Material Thickness
31-3/4 mm
Maximum Hole Diameter
11.1252 mm
Details
Item
Hex Drive Threaded Insert
Material
Zinc Alloy
Finish
Plain
Flange Style
Flush
Thread Type
UNC
Installation Method
Hex Key, Drive Tool
Compatible Material
Soft Wood
Features
For Reinforcing Threads in Soft Woods
Compatible with Manufacturer Model Number
Compatible Manufacturer Part Number
9100
Compatible Manufacturer Model Number
9100
Series
E-Z Hex
Thread Direction
Right Hand
Manufacturer Location
Globally Sourced
Material Grade/Class
Not Graded
System of Measurement
Metric
Drive Type
Socket
Thread Pitch
1.25 mm
For Use With Mfr. Model Number
Compatible with Manufacturer Model No.
Compatible with Mfr. Model No.
For Use with Mfr Model Number
Compatible Pump Manufacturer Part Number
Compatible Mfr. Model Number
Description
Hex Drive Threaded Insert, System of Measurement Metric, Insert Diameter 14.3 mm, Overall Length 20 mm, Internal Thread Size M8-1.25, Thread Direction Right Hand, Thread Type Coarse, Material Zinc Alloy, Material Grade/Class Not Graded, Finish Plain, Drive Size M8, Drill Bit Size 7/16 in, Compatible Material Wood, Minimum Material Thickness 31 3/4 mm, Maximum Hole Diameter 11.1252 mm, Flange Style Flush, Manufacturer Location Globally Sourced, Compatible with Grainger Part Number 4ZY12