  • Mfr # M11396.030.0010
  • Zoro # G0302821
Thread Size
M3-0.5
Overall Length
10.0 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M11396.030.0010
Thread Size
M3-0.5
Overall Length
10.0 mm
Body Length
10.0 mm
Thread Length
10 mm
Outside Diameter
5.5 mm
Hex Width
5.5 mm
Inside Dia.
M3
Thread Depth
10 mm
Body Thread Length
10 mm
Length
10mm
Metric
Color
Silver
Standoff Thread Gender
Female-Female
Thread Pitch
0.5 mm
Standoff Type
Female-Female Standoff
Type
2X Int. Thread
Description
Standoff, Thread Size M3-0.5, Standoff Thread Gender Female-Female, Cap Head Height Not Applicable, Cap Head Diameter Not Applicable, Overall Length 10 mm, Body Length 10 mm, Body Thread Length 10 mm, Hex Width 5.5 mm, Square Size Not Applicable, Outside Diameter Not Applicable, Shape Hex, Material Steel, Material Grade/Class Not Graded, Finish Zinc-Plated, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Color Silver, Thread Direction Right Hand, Thread Type Coarse, Package Quantity 100