  • Mfr # M11396.025.0020
  • Zoro # G0302867
Free Shipping & Returns
Key Features
Standoff Gender
Male
Thread Size
M2.5-0.45
Overall Length
20.0 mm
Standoff Material
Steel
Standoff Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M11396.025.0020
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M2.5-0.45
Overall Length
20.0 mm
Body Length
20.0 mm
Thread Length
7 mm
Outside Diameter
4 mm
Hex Width
4.0 mm
Inside Dia.
M2.5
Thread Depth
7 mm
Body Thread Length
7 mm
Length
20mm
Details
Item
Hex Standoff
Standoff Gender
Male
Standoff Material
Steel
Standoff Finish
Zinc Plated
System of Measurement
Metric
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Cap Included
No
Color
Silver
Pack Size
Small Pack
Thread Pitch
0.45 mm
Standoff Type
Female-Female Standoff
Standoff Thread Gender
Female-Female
Shape
Hex
Includes Cap
No
Standoff Shape
Hex
Finish
Type
2X Int. Thread
Material
Description
Standoff, Thread Size M2.5-0.45, Standoff Thread Gender Female-Female, Cap Head Height Not Applicable, Cap Head Diameter Not Applicable, Overall Length 20 mm, Body Length 20 mm, Body Thread Length 7 mm, Hex Width 4 mm, Square Size Not Applicable, Outside Diameter Not Applicable, Shape Hex, Material Steel, Material Grade/Class Not Graded, Finish Zinc-Plated, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Color Silver, Thread Direction Right Hand, Thread Type Coarse, Package Quantity 100