  • Mfr # M11398.040.0020
  • Zoro # G0206346
Thread Size
M4-0.7
Overall Length
28 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M11398.040.0020
Thread Size
M4-0.7
Overall Length
28 mm
Body Length
20.0 mm
Thread Length
8.0 mm
Outside Diameter
7 mm
Hex Width
7.0 mm
Thread Depth
9 mm
Body Thread Length
9 mm
Screw Size
M4-0.7 x 20
Standoff Type
Male-Female Standoff
Thread Pitch
0.7 mm
Standoff Thread Gender
Male-Female
Material
Type
Internal Thread and External Stud
Description
Standoff, Thread Size M4-0.7, Standoff Thread Gender Male-Female, Cap Head Height Not Applicable, Cap Head Diameter Not Applicable, Overall Length 28 mm, Body Length 20 mm, Thread Length 8 mm, Body Thread Length 9 mm, Hex Width 7 mm, Square Size Not Applicable, Outside Diameter Not Applicable, Shape Hex, Material Steel, Material Grade/Class Not Graded, Finish Zinc-Plated, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Thread Direction Right Hand, Thread Type Coarse, Package Quantity 100