  • Mfr # 42DF.75X3-36
  • Zoro # G101917303
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Length
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
42DF.75X3-36
Thickness
0.75 in
Width
3 in
Length
36 in
Width Tolerance
0 in/-0.125 in
Length Tolerance
+/-3 in
Overall Length
36 in
Overall Width
3 in
Typical Yield Strength (PSI)
93000 psi
Thickness Tolerance
+0.01 in/-0.045 in
Machinability
63 %
Yield Strength
93,000 psi
Description
Alloy Steel Rectangular Bar, Material Alloy Steel, Material Grade 4142, Thickness 0.75 in, Thickness Tolerance +0.01 in/-0.045 in, Overall Length 36 in, Overall Width 3 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Oil-Hardened, Yield Strength 93,000 psi, Tensile Strength Not Rated, Brinell Hardness 261 BHN, Rockwell Hardness 28 HRC, Machinability 63 Percent, Standards ASTM A322, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number