  • Mfr # WXP-1180-22/19-1-50
  • Zoro # G015698770
/ea
Key Features
Conductor Material
Silver-Plated Copper
Number of Conductors
1
Conductor Design
Stranded
Voltage
300V AC/DC
Standards
UL 1180
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WXP-1180-22/19-1-50
Country of Origin
United States
Dimensions
Conductor Size
22 AWG
Nominal Outside Diameter
0.03 in
Overall Length
50 ft
Details
Item
High Temp/Voltage Lead Wire
Conductor Material
Silver-Plated Copper
Number of Conductors
1
Conductor Design
Stranded
Voltage
300V AC/DC
Standards
UL 1180
Conductor Insulation Color
Brown
Conductor Insulation Material
PTFE
Number of Strands
19
Temperature Rating - Maximum Wet
392 Degrees F
Packaging
Spool
Temperature Rating - Maximum Dry
392 Degrees F
Description
High Temp/Voltage Lead Wire, Voltage 300V AC/DC, Conductor Material Silver-Plated Copper