  • Mfr # WXP-1180-22/19-7-50
  • Zoro # G115698748
Conductor Material
Silver-Plated Copper
Number of Conductors
1
Voltage
300V AC
Standards
UL 1180
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WXP-1180-22/19-7-50
Conductor Size
22 AWG
Nominal Outside Diameter
0.03 in
Overall Length
50 ft
Details
Item
High Temp/Voltage Lead Wire
Conductor Material
Silver-Plated Copper
Number of Conductors
1
Voltage
300V AC
Standards
UL 1180
Temperature Rating - Maximum Wet
392 Degrees F
Conductor Insulation Material
PTFE
Temperature Rating - Maximum Dry
392 Degrees F
Conductor Insulation Color
Purple
Description
High Temp/Voltage Lead Wire, Voltage 300V AC, Conductor Material Silver-Plated Copper