  • Mfr # BULK-RS-NHS40-17
  • Zoro # G2449494
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NHS40-17
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 410
Grade
High Strength
Color
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Good
Compression Set
30 %
Oil Resistance
Density
1.35 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,500 psi
Chemical Resistance
Fair
Minimum Temperature
Shape
Sheet
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 410, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in