  • Mfr # BULK-RS-NHS60-17
  • Zoro # G2450063
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS60-17
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 610
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Material
Shape
Sheet
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
30 %
Water Resistance
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 610, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Good, Water Resistance Good