  • Mfr # BULK-RS-NHS40-47
  • Zoro # G2449546
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS40-47
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Material
Abrasion Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,500 psi
Chemical Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Compression Set
30 %
Texture
Smooth
Minimum Adhesive Temperature
Shape
Sheet
Oil Resistance
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Minimum Temperature
Adhesive Type
Acrylic
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 410, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good