  • Mfr # BULK-RS-NHS40-87
  • Zoro # G2449659
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS40-87
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
1/4 in
Rubber Length
10 ft
Overall Length
Overall Width
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
High Strength
Material
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Shape
Strip
Minimum Temperature
Weather Resistance
Excellent
Oil Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Compression Set
30 %
Texture
Smooth
Water Resistance
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Tensile Strength
1,500 psi
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 410, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 1/4 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in