  • Mfr # BULK-RS-HFR60-17
  • Zoro # G2418886
/ea
Key Features
Rubber Width
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-HFR60-17
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
3 ft
Rubber Length
Thickness
1/8 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Details
Item
HS Rnfcd Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60 A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 610
Grade
Fabric-Reinforced
Color
Material
Max. Temp. (F)
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Shape
Sheet
Tensile Strength
1,500 psi
Good
Density
1.35 g/cc
Compression Set
30 %
Minimum Temperature
Number of Ply
1
Tear Strength
20 N/mm
Texture
Smooth
Reinforced Material
Polyester
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Fabric-Reinforced, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 610, Number of Ply 1, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Reinforced Material Polyester, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair