  • Mfr # 36-8P30-IDLER
  • Zoro # G710984956
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flanges
2
Standards
REACH, RoHS
For Belt Trade Size
PowerGrip GT
Overall Width
1 7/8 in
Pulley Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
36-8P30-IDLER
Country of Origin
United States
Dimensions
For Belt Trade Size
PowerGrip GT
Overall Width
1 7/8 in
Bore Diameter
1.906 in
Outside Diameter
3.9 in
Pitch Diameter
3.609 in
Face Width
1.86 in
For Belt Width
30 mm
Details
Number of Flanges
2
Standards
REACH, RoHS
Pulley Finish
Black Oxide
Number of Teeth
36
Pitch
8 mm
For Belt Series
GT
Weight
5.1 lb
Pulley Material
Ductile Iron
Bearing Type
Needle Roller
Tooth Shape
Modified Curvilinear
For Use With
PowerGrip(R) GT2(R) Belts
Item
Idler Sprocket
Tooth Style
GT
Description
Idler Sprocket, Bore Diameter 1.906 in, Number of Teeth 36, Outside Diameter 3.9 in, Pitch 8 mm, Bearing Type Needle Roller, Face Width 1.86 in, For Belt Series PowerGrip(R) GT(R), For Belt Trade Size PowerGrip GT, For Belt Width 30 mm, For Use With Timing Belt, Number of Flanges 2