  • Mfr # 3520-16.00HIP
  • Zoro # G2598224
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Threaded Mandrel Type III
Use With Internal Thread Size
M16 x 2
Application
For Installation of Free Running and Screw Locking Helical Inserts
Series
PowerCoil
For Use With
Wire Thread Inserts
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3520-16.00HIP
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Use With Internal Thread Size
M16 x 2
Overall Length
10 in
Compatible Internal Thread Size
M16
Compatible Insert Length
16 mm, 24 mm, 32 mm
Compatible Insert Diameter
16 mm
Details
Item
Insert Installation Tool
Type
Threaded Mandrel Type III
Application
Series
PowerCoil
For Use With
Wire Thread Inserts
Material
Steel
Thread Type
Metric
Compatible Insert Type
Helical Inserts
Compatible Insert Style
Tanged
System of Measurement
Metric
Compatible Thread Direction
Right Hand
Tool Type
Prewinder Type III
Compatible Thread Type
Coarse
Power Source
Manual
Compatible Insert Material
18-8 Stainless Steel
Description
Insert Installation Tool, Compatible External Thread Size Not Applicable, Compatible Insert Diameter 16 mm, Compatible Insert Length 16 mm, 24 mm, 32 mm, Compatible Insert Material 18-8 Stainless Steel, Compatible Insert Style Tanged, Compatible Insert Type Helical Inserts, Compatible Internal Thread Size M16, Compatible Thread Direction Right Hand, Compatible Thread Type Coarse, Material Steel, Overall Length 10 in, System of Measurement Metric, Tool Type Prewinder Type III, Power Source Manual