  • Mfr # U36050.025.0001
  • Zoro # G3391005
Key Features
Type
Internal
Fits Groove Diameter
0.268 in
Thickness
0.015 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U36050.025.0001
Dimensions
For Bore Diameter
1/4 in
Fits Groove Diameter
0.268 in
Thickness
0.015 in
Free Outside Diameter
0.28 in
Fits Groove Width
0.02 in
Number of Sizes
1
Clearance Diameter
0.25 in
Type
Internal
SAE 1060-1090
Number of Pieces
50
Ring Type
Housing Ring
Description
Retaining Ring,Internal,0.015 In. Thk,PK50, System of Measurement Not Applicable, Location Style Internal, Thickness 0.015 in, Fits Shaft Diameter Not Applicable, For Bore Diameter 1/4 in, Fits Groove Diameter 0.268 in, Fits Groove Width 0.02 in, Fits Groove Depth Not Applicable, Free Inside Diameter Not Applicable, Free Outside Diameter 0.28 in, Clearance Diameter 0.25 in, Material Steel, Finish Plain, Material Grade/Class Ungraded, Tensile Strength Not Applicable, Ring Type Housing Ring