  • Mfr # M36050.035.0001
  • Zoro # G2004926
Key Features
Type
Internal
Fits Groove Diameter
37 mm
Material
Steel
Finish
Plain
Thickness
1.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M36050.035.0001
Country of Origin
Multiple
Dimensions
For Bore Diameter
35 mm
Fits Groove Diameter
37 mm
Thickness
1.5 mm
Free Outside Diameter
37.8 mm
Fits Groove Width
1.6 mm
Clearance Dia. (Expanded)
23.6mm
Clearance Dia. (Compressed)
23.6 mm
Number of Sizes
1
Clearance Diameter
23.6 mm
Clearance Diameter Type
Compressed
Details
Item
Retaining Ring
Type
Internal
Material
Steel
Finish
Plain
System of Measurement
Metric
Meets/Exceeds
DIN 472
Number of Pieces
50
Material Grade/Class
Ungraded
Manufacturer Location
Globally Sourced
Ring Type
Housing Ring
Ring Sub-Type
Standard
Location Style
Material Quality Standards
DIN 472
Description
Retaining Ring,Internal,1.5 mm Thk,PK50, System of Measurement Metric, Location Style Internal, Thickness 1.5 mm, Fits Shaft Diameter Not Applicable, For Bore Diameter 35 mm, Fits Groove Diameter 37 mm, Fits Groove Width 1.6 mm, Free Outside Diameter 37.8 mm, Clearance Diameter 23.6 mm, Material Steel, Finish Plain, Material Grade/Class Ungraded, Ring Type Housing Ring, Clearance Diameter Type Compressed, Material Quality Standards DIN 472, Pack Size Small Pack