  • Mfr # ZUSAH70LUB010
  • Zoro # G1651598
Key Features
Dash Number
010
System of Measurement
Inch
Material
Buna-N
Cross Section Shape
Round
Cross-Section Shape
Round
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZUSAH70LUB010
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Inside Dia.
1/4"
Actual Inside Dia.
0.239"
Nominal Outside Dia.
3/8"
Actual Outside Dia.
0.379"
Actual Width
0.07 in
Nominal Width
1/16 in
Width - Actual
0.07 in
Outside Diameter - Actual
0.379 in
Cross-Section Width
1/16 in
Inside Diameter - Nominal
1/4 in
Inside Diameter - Actual
0.239 in
Outside Diameter - Nominal
3/8 in
Details
Item
O-Ring
Dash Number
010
System of Measurement
Inch
Material
Buna-N
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Black
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Temp. Range
-30° to 250° F
Application
Internally Lubricated
Metal Detectable
Metal Detectable
FDA Approved
No
Type
O-Ring
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Grade
Internally Lubricated
Standards
3A Certified, ISO Certified
Properties
Internally Lubricated, Resistant to Oils, Resistant to Water
Product Type
Operating Temperature - Minimum
-30 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
Resistance Properties
Chemical-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 1/4 in, Nominal Width 1/16 in, Actual Inside Dia. 0.2 in, Actual Width 0.07 in, Dash Number 010, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 3/8 in, Actual Outside Dia. 0.379 in, Temp. Range -30 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Approved