  • Mfr # ZUSAH70LUB016
  • Zoro # G1651686
Key Features
Dash Number
016
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ZUSAH70LUB016
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Inside Dia.
5/8"
Actual Inside Dia.
0.614"
Nominal Outside Dia.
3/4"
Actual Outside Dia.
0.754"
Actual Width
0.07 in
Inside Diameter - Actual
0.614 in
Inside Diameter - Nominal
5/8 in
Width - Actual
0.07 in
Outside Diameter - Actual
0.754 in
Outside Diameter - Nominal
3/4 in
Dash Number
016
Durometer
70A
Temp. Range
-30° to 250° F
FDA Approved
No
Application
Internally Lubricated
Grade
Internally Lubricated
Standards
3A Certified, ISO Certified
Properties
Internally Lubricated, Resistant to Oils, Resistant to Water
Product Type
Operating Temperature - Minimum
-30 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 5/8 in, Nominal Width 1/16 in, Actual Inside Dia. 0.6 in, Actual Width 0.07 in, Dash Number 016, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 3/4 in, Actual Outside Dia. 0.754 in, Temp. Range -30 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant