  • Mfr # ZUSAH70LUB019
  • Zoro # G1651704
Key Features
Dash Number
019
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ZUSAH70LUB019
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Inside Dia.
13/16"
Actual Inside Dia.
0.801"
Actual Width
0.07 in
Actual Outside Dia.
0.941"
Inside Diameter - Nominal
13/16 in
Inside Diameter - Actual
0.801 in
Width - Actual
0.07 in
Outside Diameter - Actual
0.941 in
Dash Number
019
Durometer
70A
Application
Internally Lubricated
FDA Approved
No
Temp. Range
-30° to 250° F
Grade
Internally Lubricated
Standards
3A Certified, ISO Certified
Properties
Internally Lubricated, Resistant to Oils, Resistant to Water
Product Type
Operating Temperature - Minimum
-30 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 13/16 in, Nominal Width 1/16 in, Actual Inside Dia. 0.8 in, Actual Width 0.07 in, Dash Number 019, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 15/16 in, Actual Outside Dia. 0.941 in, Temp. Range -30 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant