  • Mfr # ZUSAH70LUB129
  • Zoro # G1651984
Key Features
Dash Number
129
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAH70LUB129
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Inside Dia.
1-9/16"
Actual Inside Dia.
1.549"
Nominal Outside Dia.
1-3/4"
Actual Width
0.103 in
Nominal Width
3/32 in
Actual Outside Dia.
1.755"
Inside Diameter - Nominal
1 9/16 in
Outside Diameter - Nominal
1 3/4 in
Inside Diameter - Actual
1.549 in
Cross-Section Width
3/32 in
Width - Actual
0.103 in
Outside Diameter - Actual
1.755 in
O-Ring
Dash Number
129
System of Measurement
Inch
Durometer
70A
Temp. Range
-30° to 250° F
Application
Internally Lubricated
Grade
Internally Lubricated
Standards
3A Certified, ISO Certified
Properties
Internally Lubricated, Resistant to Oils, Resistant to Water
Operating Temperature - Minimum
-30 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 1 9/16 in, Nominal Width 3/32 in, Actual Inside Dia. 1.5 in, Actual Width 0.103 in, Dash Number 129, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 1 3/4 in, Actual Outside Dia. 1.755 in, Temp. Range -30 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant