  • Mfr # ZUSAH70LUB214
  • Zoro # G1652063
Key Features
Dash Number
214
System of Measurement
Inch
Cross Section Shape
Round
Material
Buna-N
Cross-Section Shape
Round
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZUSAH70LUB214
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Inside Dia.
1"
Actual Inside Dia.
0.984"
Nominal Outside Dia.
1-1/4"
Nominal Width
1/8 in
Actual Width
0.139 in
Actual Outside Dia.
1.262"
Inside Diameter - Actual
0.984 in
Outside Diameter - Nominal
1 1/4 in
Outside Diameter - Actual
1.262 in
Inside Diameter - Nominal
1 in
Cross-Section Width
1/8 in
Width - Actual
0.139 in
Details
Item
O-Ring
Dash Number
214
System of Measurement
Inch
Material
Buna-N
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Black
Application
Internally Lubricated
Metal Detectable
Metal Detectable
Durometer (Hardness) Rating
Standard
FDA Approved
No
Temp. Range
-30° to 250° F
Type
O-Ring
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Grade
Internally Lubricated
Standards
3A Certified, ISO Certified
Properties
Internally Lubricated, Resistant to Oils, Resistant to Water
Product Type
Resistance Properties
Chemical-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-30 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 1 in, Nominal Width 1/8 in, Actual Inside Dia. 0.9 in, Actual Width 0.139 in, Dash Number 214, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 1 1/4 in, Actual Outside Dia. 1.262 in, Temp. Range -30 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Approved