  • Mfr # WWG312825305
  • Zoro # G1371815
Length
12 in
Width
25 mm
Height
28 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WWG312825305
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
12 in
Width
25 mm
Height
28 mm
Size
25 x 28mm
Width Tolerance
+0.000/-0.050 mm
Tensile Strength
64,000 psi
Thickness Tolerance
Rockwell Hardness
B85
Manufacturer Location
Made in USA*
Tensile Strength (PSI)
64,000 psi
Description
Key Stock,305mm L,Steel,28mm W, System of Measurement Metric, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Zinc Plated, Height 25 mm, Thickness Tolerance +0.000/-0.130 mm, Length 305 mm, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 28 mm, Width Tolerance +0.000/-0.050 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America Yes, Properties Corrosion Resistant, Key Shape Straight, Rockwell Hardness B85, Features Magnetic, Tensile Strength 64,000 psi, Manufacturer Location Made in USA*