  • Mfr # WWG310707305
  • Zoro # G2710976
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
System of Measurement
Inch
Key Type
Undersized
Length
12 in
Width
7 mm
Height
7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WWG310707305
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
12 in
Width
7 mm
Height
7 mm
Length Tolerance
+0.000/-0.005 mm
Size
7 x 7mm
Width Tolerance
+0.000/-0.040 mm
Details
CAD Available
Yes
Item
Key Stock
System of Measurement
Inch
Key Type
Undersized
Material
Carbon Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
64,000 psi
Rockwell Hardness
HRB 87
Thickness Tolerance
Application
Make Your Own Key
Features
Magnetic
Pack Size
Small Pack
Manufacturer Location
Globally Sourced
Material Grade/Class
Ungraded
Key Shape
Straight
Made in North America
No
Tensile Strength (PSI)
64,000 psi
Type
Description
Key Stock,305mm L,Steel,7mm W, System of Measurement Metric, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Zinc Plated, Height 7 mm, Thickness Tolerance +0.000/-0.040 mm, Length 305 mm, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 7 mm, Width Tolerance +0.000/-0.040 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America No, Properties Corrosion Resistant, Key Shape Straight, Rockwell Hardness HRB 87, Features Magnetic, Tensile Strength 64,000 psi, Manufacturer Location Globally Sourced