  • Mfr # WWG312008305
  • Zoro # G1293966
Length
12 in
Width
8 mm
Height
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WWG312008305
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
12 in
Width
8 mm
Height
20 mm
Size
8 x 20mm
Width Tolerance
+0.000/-0.050 mm
Tensile Strength
64,000 psi
Rockwell Hardness
B85
Manufacturer Location
Made in USA*
Tensile Strength (PSI)
64,000 psi
Description
Key Stock,305mm L,Steel,20mm W, System of Measurement Metric, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Zinc Plated, Height 8 mm, Thickness Tolerance +0.000/-0.090 mm, Length 305 mm, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 20 mm, Width Tolerance +0.000/-0.050 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America Yes, Properties Corrosion Resistant, Key Shape Straight, Rockwell Hardness B85, Features Magnetic, Tensile Strength 64,000 psi, Manufacturer Location Made in USA*