  • Mfr # ZSHK-M08-M1800-303SU
  • Zoro # G911815486
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
8 mm
Material
303 Stainless Steel
Standards
ANSI B17.1-1967, ASTM A-582 Cond A
Overall Length
1,800 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZSHK-M08-M1800-303SU
Diameter
8 mm
Overall Length
1,800 mm
Keyway Width
2 mm
Keyway Depth
1.2 mm
Diameter Tolerance
+/-0.05 mm
Keyway Length
1,800 mm
Details
Material
303 Stainless Steel
Standards
Finish
Passivated
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Description
Stainless 303, 8 mm Dia