  • Mfr # ZSHK-M08-M0500-104SU
  • Zoro # G011815348
/ea
Key Features
Diameter
8 mm
Material
1045 Carbon Steel
System of Measurement
Metric
Standards
ASTM A108
End Type
Keyed
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZSHK-M08-M0500-104SU
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
8 mm
Overall Length
500 mm
Keyway Width
2 mm
Length Tolerance
+/-1.6 mm
Diameter Tolerance
+/-0.05 mm
Keyway Length
500 mm
Keyway Depth
1.2 mm
Details
Material
1045 Carbon Steel
System of Measurement
Metric
Standards
ASTM A108
End Type
Keyed
Item
Keyed Rotary Shaft
Number of Grooves
0
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Finish
Polished
Description
Carbon Steel 1045 , 8 mm Dia