  • Mfr # ROD-A105-11.5X12
  • Zoro # G516118272
/ea
Key Features
Length Tolerance
+/-0.125 in
Standards
ASME SA-105, ASME SA-350 Grade LF2
Material
Carbon Steel
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
22 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ROD-A105-11.5X12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Tolerance
+/-0.125 in
Overall Length
12 in
Outside Diameter Tolerance
+/-0.25 in
Outside Diameter
Details
Item
Carbon Steel Rod
Standards
Material
Carbon Steel
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
22 %
Brinell Hardness
197 BHN
System of Measurement
Inch
Shape
Rod
Mechanical Finish
Mill
Rockwell Hardness
93 HRB
Tolerance Rating
Standard
Yield Strength
36,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Hot Rolled
Tensile Strength
70,000 psi