  • Mfr # ROD-A105-24X12
  • Zoro # G916117189
/ea
See details
ASME SA-105, ASME SA-350 Grade LF2
System of Measurement
Inch
Material Grade
A105/LF2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ROD-A105-24X12
Country of Origin
Multiple
Outside Diameter Tolerance
+/-0.25 in
Overall Length
12 in
Outside Diameter
24 in
Carbon Steel Rod
System of Measurement
Inch
Material Grade
A105/LF2
Elongation
22 %
Tensile Strength
70,000 psi
Yield Strength
36,000 psi