  • Mfr # ROD-A105-4.5X12
  • Zoro # G916118216
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ROD-A105-4.5X12
Country of Origin
United States
Overall Length
12 in
Outside Diameter
4 1/2 in
Hot Rolled
System of Measurement
Inch
Rod
Material Grade
A105/LF2
Elongation
22 %
Heat Treatment
Air-Hardened
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Yield Strength
36,000 psi
Tensile Strength
70,000 psi