  • Mfr # ROD-A105-6.75X12
  • Zoro # G516118340
/ea
See details
Outside Diameter
6 3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ROD-A105-6.75X12
Country of Origin
United States
Outside Diameter
6 3/4 in
Outside Diameter Tolerance
Overall Length
12 in
Yield Strength
36,000 psi
Shape
Rod
Material Grade
A105/LF2
Tensile Strength
70,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Elongation
22 %