  • Mfr # ROD-A105-7X24
  • Zoro # G816118149
/ea
See details
Hot Rolled
Includes Material Certificate
No Certificates Included
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ROD-A105-7X24
Country of Origin
United States
Overall Length
24 in
Outside Diameter Tolerance
Outside Diameter
7 in
Hot Rolled
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Yield Strength
36,000 psi
Elongation
22 %
System of Measurement
Inch
Material Grade
A105/LF2
Tensile Strength
70,000 psi